Bywa tak, że domownik pragnie coś zmienić w swoim mieszkaniu. Jedną z metod są wszelkie dekoracje i niekiedy wymagają one drobnego remontu. Zatem wówczas należy sięgnąć po jakieś narzędzia, coś co pomorze w pracy. Jednym z takich elementów są kołki rozporowe. Kiedy ktoś chce powiesić lustro, czy obraz, wierci w ścianie otwór, do którego to wprowadzona jest konstrukcja zakończona czymś w rodzaju haku. Jest to bardzo stabilna forma. Kołek taki może jednak też być wykorzystywany w bardziej skomplikowanych remontach budowlanych.

Tak czy inaczej istnieje tu możliwość wprowadzenia do otworu już wypełnionego kołkiem elementu, jakim są wkręty, a zatem i śruby. Tu też jednak należy rozróżnić różne rodzaje takich elementów. Niekiedy może bowiem dziwić kogoś, że średnica śrub podawana jest w milimetrach, a innym razem w calach. Jest to zależne od tego, gdzie taki element zostanie zastosowany.

Tak zwane śruby calowe często odnoszą się do rur. Mogą to być rury gazowe, albo też hydrauliczne. Tu podawane są różne miary, w zależności od ich przeznaczenia. Śruba może być elementem łącznika takich rur. Mogą to być wszelkie przyłącza i inne elementy dotyczące hydrauliki i gazownictwa, a odnoszące się do montażu, czy nawet remontów.