Bardzo możliwe, iż wielu z czytelników zetknęło się już z tak zwanym szkłem klejonym. W dzisiejszym tekście opiszę maksymalnie treściwie i zwięźle, czym ten typ szkła się charakteryzuje. Przedstawię również jego najbardziej powszechne zastosowania.
Inne nazwy szkła klejonego to szkło laminowane, albo też wielowarstwowe. Jest to specyficzny rodzaj szkła bezpiecznego. Jak się je uzyskuje? Powstaje ono z połączenia dwóch lub więcej tafli szkła płaskiego. Jako łącznika używa się tutaj specjalnej folii, czasami wykorzystywana jest również żywica, która bardzo pomaga wzmocnić strukturę. Dzięki temu takie szkło nie rozsypuje się po rozbiciu. Jeśli uderzy się w płytę ze szkła klejonego z wystarczająco dużą siłą, powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć, który sięga niejednokrotnie aż po okucia do szkła.
W zależności od tego, jakiego rodzaju materiału szklanego oraz łącznika użyjemy, możemy uzyskać bardzo różne typy szkła laminowanego. Jedną z najczęściej produkowanych szyb jest szyba pancerna. Charakteryzuje się ona bardzo dużą odpornością balistyczną oraz mechaniczną, co pozwala na skuteczne wykorzystywanie jej w celach antywłamaniowych. Szkło pancerne jest także niezwykle odporne na działanie wysokiej temperatury oraz kwasów, czy innych substancji chemicznych, a przy tym jest całkowicie przezroczyste.