Kantówka okienna
Kantówki okienne powstają poprzez warstwowe klejenie lameli drewnianych, aby zapewnić stabilność wymiarową i brak odkształceń. Kantówka okienna jest klejona 3 lub 5 razy, przy czym „niewidoczną” warstwę środkową można łączyć na mikrowczepy.
Zewnętrzne warstwy kryjące kantówki okiennej (także: drewno okienne) zawsze zaopatrzone są w ciągłą lamelę.
W drewnie okiennym wycina się sęki, pęknięcia, różnice kolorystyczne lub kieszenie z żywicy, dzięki czemu wykorzystuje się tylko nieskazitelne, nieskazitelne sekcje. Są one łączone na mikrowczepy i/lub laminowane. W ten sposób możliwe są duże przekroje poprzeczne, które z trudem lub wcale nie mogą być wycięte z naturalnie rosnącego drewna.
Kantówki mogą być wykorzystane jako materiał wyjściowy do wysokiej jakości detali, takich jak okna czy przegrody szklane. Krawędzie kleju są dokładne wymiarowo, zminimalizowane pęknięcia i stabilne wymiarowo.
Kantówka okienna ciągła, w której listwy górne i dolne składają się z litych, promienistych listew o ciągłej długości i bez widocznych wad. Środkowa lamela jest styczna i może być łączona na długość.
Kantówka okienna łączona na mikrowczepy, w której wszystkie trzy listwy, górna i dolna promieniowa, środkowa styczna, są łączone na długość.
Kantówka klejona jest uważana za kantówkę z drewna litego. Rdzeń składa się jednak z cienkich, sklejonych w formie prętów lameli, dzięki czemu ma niejednolity wygląd. Zmniejsza to powstawanie pęknięć i dodatkowo poprawia stabilność wypaczenia.