Oglądając różne budowle nieraz można sie zastanawiać jak one właściwie wyglądają od wnętrza. Oczywiście można jakieś wnioski wyciągnąć na podstawie przeglądu budynków od ich zewnętrznej strony, ale jest to tylko wstęp do właściwej analizy. Zwłaszcza, ze częstokroć wnetrza mogą się znavcząco róznić od części zewnętrznej.

Po wejściu do wnętrza praca grupy kontrolnej powinna obejmować wiele różnych aspektów. Generalnie rzetelne przeglądy budowlane powinna dotyczyć zarówno umieszczonych w środku instalcji, jak i ogólnego stanu technicznego samych ścian, schodów itp. Bez wątpienia przyda się też kontrola stanu poddasza, czy aby nie rpzecieka.

W kwestii instalacji przeglądy budowlane budynków powinny brać pod uwagę tak instalację elektryczną, jak i gazową (kwestia bezpieczeństwa!) oraz wodną. Elektryczna powinna być rzecz jasna odpowiednio zabezpieczona i uziemiona (znów sprawa zwiazana z bezpieczeństwem). Gazowa powinna być szczelna (przydadzą się też odpowiednie czujniki). Natomiast rury wodociągowe powinny być zwyczajnie szczelne i odpowiednio drożne. Tak, żeby woda ani z nich ine wyciekała, ani nie miała problemów z odpływem.

Generalnie przeglądy budowlane należy wykonywać zarówno w trakcie budowy, jak i w czasie zakupu nieruchomości. Ponadto warto co jakiś czas przeprowadzać je w już istniejących budowlach, domach, kamienicach i budynkach innego zastosowania, aby mieć pewność czy i kiedy wymagają remontu bądź renowacji. Pozwala to zarówno poprawiać bezpieczeństwo mieszkańców, jak i redukować koszta późniejszych napraw, jako że lepsze jest naprawianie usterki niż konieczność przeprowadzania gruntownej przebudowy. Należy też wspomnieć, że przeglądy pomagają określić kiedy juz czas na przeprowadzenie gruntownego i dokłądnego remontu generalnego obejmującego całą kondygnację czy wręcz cały pion budynku.