Budowa domu pochłania ogromne koszta, które sięgają nawet 500-600 tysięcy złotych. Oczywiście są osoby, które dysponują kapitałem rzędu miliona, lub kilku milionów złotych i mają wysokie wymagania i oczekiwania względem swojego przyszłego domu. Jeśli jednak założone koszty muszą zmieścić się w rozsądnych granicach, to jeszcze przed rozpoczęciem budowy zaczynamy zastanawiać się jak je obniżyć. Zainteresowanym podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności.

Dom ekologiczny

Budownictwo naturalne czyli domy z drewna, bali, gliny i słomy, pozwala znacznie zredukować koszty budowy domu. Można stosować naturalne pokrycia dachowe jak np. gonty drewniane, strzechy, wiór osikowy. Rozwiązania tego typu można podziwiać np. we wsi Dąbrówka koło Lublina. Materiały konstrukcyjne są łatwo dostępne i tanie. Budowa domu ekologicznego to oszczędność od 30 do 50%. Wadą takiego rozwiązania jest mniejsza trwałość – dom drewniany może się spalić, dom gliniany jest zagrożony zniszczeniem w czasie powodzi. Jeżeli budujemy na terenach wiejskich, to łatwiej będzie znaleźć nam fachowców do budowy ekologicznego domu.

Budowa metoda gospodarczą

Możemy samodzielnie położyć ścianki gipsowe i kafelki. Posiadając podstawową wiedzę techniczną możemy pokusić się samemu o wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wstawić okna. Nie należy samemu zabierać się za instalację elektryczną czy kominową, a także budowę dachu. Prace wykończeniowe są w zasięgu amatorów. Najtańszych (ale i solidnych) robotników znajdziemy z dala od dużych ośrodków miejskich. Decydując się na dom na Podhalu warto popytać o sprawdzone ekipy górali, które wykonają prace po przystepnej cenie.

Wyspecjalizowane firmy

Wbrew pozorom zlecenie budowy domu wyspecjalizowanej firmie, może oznaczać duże oszczędności pieniędzy, a przy okazji również czasu. Firmy takie mają gotowe projekty domów, które realizują w całości od fundamentów po dach i tynki w środku. Ograniczenie kosztów jest możliwe, ponieważ zakupują wszystkie materiały w dużych ilościach od sprawdzonych, współpracujących z nimi na stałe dostawców. Mogą więc liczyć na spore upusty. Zatrudniają również na stałe wyspecjalizowane ekipy budowlane, co oczywiście jest tańsze niż każdorazowe szukanie potrzebnych specjalistów i płacenie im wygórowanych stawek.

Panele słoneczne

Panelami słonecznymi możemy ogrzewać nasz dom. Zwraca się do 7-8 lat. Jeżeli chcemy aby rozwiązanie działało w zimie, należy zakupić panele próżniowe.