Cynkowanie galwaniczne jest procesem, który polega na zwiększaniu odporności na rdzewienie materiałów stalowych. Do tego celu wykorzystuje się napięcie elektryczne. Poddane cynkowaniu galwanicznemu stalowe elementy zyskują dodatkową ochronę przed korozją.
Aby uzyskać zamierzony efekt przed cynkowaniem galwanicznym materiały stalowe poddaje się procesowi odtłuszczania. Stosuje się do tego ciecze alkaliczne, które mają wysoki poziom pH. Następnie w celu usunięcia zendry i rdzy stal moczy się w kwasie o niskim pH – ten etap nazywa się trawieniem. Tak przygotowaną stal można poddać procesowi cynkowania galwanicznego. Można ją dodatkowo zabezpieczyć lakierem polimerowym.
Jest to usługa o szerokim i uniwersalnym zastosowaniu. Wykorzystywana jest w branżach związanych z motoryzacją, budownictwem, ogrodnictwem, elektroniką, czy lotnictwem. Stosowana jest przy produkcji płaskowników, kątowników, płotów, siatek ogrodzeniowych, anten, części samochodowych itp.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego w ilu branżach i elementach proces jest wykorzystywany. Jest on jednak bardzo ważnym elementem służącym ochronie materiałów stalowych.