Mimo wielu chęci i sukcesów, nie wszystkie prace niezbędne do wykonania podczas remontu czy budowy domu albo mieszkania, można wykonać całkowicie samodzielnie. Niektóre elementy wymagają konsultacji ze specjalistami ? na pewno warto upewnić się, że wybierane drewno do elewacji budynku jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Doradza w dobrym sklepie na pewno zwróci uwagę na podstawowe kwestie eksploatacji i konserwacji danego gatunku drewna, przez co laik może wybrać odpowiednie drewno do konkretnego zastosowania. Z innych gatunków produkuje się donice ogrodowe, które następnie sprzedawane są przede wszystkim jako nowoczesna i elegancka mała architektura, a z jeszcze innych wytwarza się tarasy, które muszą być odporne zarówno na warunki letnie jak i zimowe oraz aktywne wykorzystanie przy dużym obciążeniu.
Niektóre rodzaje szybciej tracą swoją barwę na dużym nasłonecznieniu, inne z kolei nagrzewają się bardzo powoli ? wszystko to należy wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na konkretne drewno lub drewniane dodatki.