Jedną z rzeczy, które otaczają nas już od zarania cywilizacji jest architektura stworzona przez człowieka. Pełniła ona funkcję zarówno o użytkową, jak i estetyczną. Podobnie jest i dzisiaj, jednak przez wieki zmieniało się nieco podejście do architektury oraz koncepcje i technologie jej tworzenia. Rozwój technologii doprowadził do tego, że również XXI ma nie tylko swój styl architektoniczny, ale również wymagania co do funkcjonalności.

Obecna architektura, czy to mieszkalna, czy też do celów biznesowych bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach, które pozwalają na szybkie wykonanie prac budowlanych, a jednocześnie pozwalają na osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości całej konstrukcji. Tworzy się nawet rozwiązania, mogące funkcjonować w zagrożonych regionach, gdzie występują na przykład trzęsienia ziemi.

Duże znaczenie ma tez w obecnych czasach to, aby architektura była nie tylko estetyczna i ciekawa pod względem wizualnym, ale stawia się również nacisk na rozwiązania jak najmniej ingerujące w środowiska, w tym również jeśli chodzi o aspekt energooszczędności budynków.